Leto sa rýchlo preklopilo do jesene, vidíme to na padajúcich pestrofarebných listoch, ktoré pokryli parky a chodníky. Podobný proces pri vlasoch v súvislosti s jeseňou preukázala aj štúdia Seasonality of Hair Shedding in Healthy Women Complaining of Hair Loss (Sezónnosť úbytku vlasov u zdravých žien, ktoré zaznamenali vypadávanie vlasov), ktorú realizovali vedci zo Švajčiarska a bola publikovaná v časopise Dermatology v roku 2009.
Štúdia sledovala fenomén, že časť normálne zdravých žien s klinickou alopéciou alebo bez nej (alopécia = vypadávanie, strata vlasov) zaznamenala opakujúce sa vypadávanie vlasov, pravdepodobne odrážajúce sezónnosť rastu a vypadávania vlasov.
Cieľom štúdie bolo overiť hypotézu, že periodicita vypadávania vlasov odráža sezónne zmeny v raste ľudských vlasov. Metódou bola retrospektívna prípadová štúdia inak normálne zdravých žien, ktoré spozorovali vypadávanie vlasov. Trvanie štúdie bolo 6 rokov.
Všetky účastníčky štúdie sa podrobili biochemickým vyšetreniam a uskutočnili sa trichogramy (trichogram = dermatologické testovanie vlasových korienkov). Výsledkom štúdie je, že po vylúčení pacientok s ochorením alebo ktoré užívali lieky, o ktorých je známe, že spôsobujú vypadávanie vlasov, zostalo 823 žien. Analýza trichogramov preukázala ročnú periodicitu rastu a úbytku vlasov, ktorá sa prejavuje maximálnym podielom telogénnych vlasov v lete (telogénna fáza rastu vlasov = fáza pokoja a regenerácie vlasových folikulov). Zdá sa, že druhý vrchol existuje, aj keď je menej výrazný, na jar. Miera výskytu telogénnych vlasov bola najnižšia na konci zimy. Tieto výsledky potvrdzujú zistenia pôvodných autorov, ktorí naznačili sezónne zmeny v rastovom cykle ľudských vlasov, hoci ide o prvú štúdiu, ktorá sa vykonáva systematicky s reprezentatívnym počtom žien.
Výsledky štúdie
Štúdia preukázala, že najväčší podiel vlasov mali ženy v kľudovej (telogénnej) fáze v júli. Táto fáza rastu vlasov skončila pre väčšinu po zhruba sto dňoch – na jeseň v októbri. Kľudová fáza končí vypadnutím vlasu. Dôvod prečo máme práve v lete najviac vlasov je ten, že ide pravdepodobne o evolučný dôvod, organizmus sa tak snaží chrániť pokožku hlavy a hlavu samotnú pred horúcim slnkom.
Kvalita vlasov ako viditeľný varovný signál
Ak má organizmus problém, rozhodne sa prestať podporovať procesy, ktoré nie sú životne dôležité, v prospech životne dôležitých procesov a orgánov. Preto sú práve vlasy a ich zlý stav varovným signálom. Vlasy na prežitie nepotrebujeme, hoci sú po kostnej dreni druhými najrýchlejšie produkovanými bunkami v tele.
Vyberte si najvhodnejší prípravok Revalid podľa aktuálneho stavu a potrieb Vašich vlasov: